کرسی آزاد اندیشی بمناسبت 13 آبان

 

دانشگاه پیام نور گناوه بمناسبت یوم الله 13 آبان کرسی آزاد اندیشی با موضوع از آرمان‌های 57 تا واقعیت‌های 99 را با حضور دکتر محمدحسین قدیری ابیانه در فضای مجازی برگزار نمود.

سخنان دکتر قدیری ابیانه را در این نشست بشرح ذیل می‌توانید مطالعه نمایید:

ضمن تبریک میلاد با سعادت پیامبر اکرم(ص) و امام صادق(ع) و بزرگداشت روز 13 آبان(تسخیر لانه جاسوسی) همزمان با تبعید امام خمینی توسط رژیم شاه به ترکیه و از آنجا به عراق.

خوشحالم که دراین یوم الله در خدمت شما هستم که همزمان است با انتخابات آمریکا....

در این جلسه می‌خواهیم مقایسه ای داشته باشیم از سال 57 تا 99. تا بدانیم کجا بوده ایم و به کجا رسیده ایم. برای تحلیل درست این موضوع می‌بایست ارزیابی درستی از وضعیت کشور(صادرات روزانه نفت و...) در سال 57 داشته باشیم تا بتوانیم مقایسه درستی انجام دهیم.

* سال 57 روزی 5400000 بشکه نفت صادر می­شده که این مقدار بعد از انقلاب و قبل از اعمال تحریم­ها به 2300000 بشکه رسیده است. پس میزان صادرات نفت به ازای هر ایرانی قبل از انقلاب 5 برابر قبل از تحریم­ها بوده است. زیرا صادرات بعد از انقلاب به حدود یک پنجم قبل از انقلاب رسیده است و این اختلاف به صورت منابع  برای نسل های آینده ذخیره شده است.

* قبل از انقلاب بیشتر جمعیت کشور در فقر بالایی به سر می­‌بردند به همین منظور یکی از اهداف و آرمان­‌های انقلاب فقر زدایی و محرومیت زدایی بود و در همین راستا همه دولت­‌ها تلاش زیادی در این رابطه داشته اند. البته که با وجود همه این تلاش‌ها ما نتوانسته ایم به حد مطلوب برسیم، هر چند که وضعیت بسیار بهتر شده است.

* از دیگر ملاک­‌ها طول عمر یا امید به زندگی است. این فاکتور قبل از انقلاب 52 سال بوده که بعد از انقلاب به 74 سال برای آقایان و 76 سال برای بانوان رسیده است.

* کل ظرفیت دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های عالی ما محدود به 120 هزار نفر بوده که تنها 20 درصد آن را بانوان تشکیل می­‌دادند اما در حال حاضر به 5 میلیون رسیده و حدود 60 درصد آن­‌ها خانم هستند.

پیشنهادی که برای شرکت کنندگان این جلسه دارم مطالعه کتاب سرلشکر فردوست است. این شخص کسی بود که از همان ابتدا با محمدرضا شاه هم کلاس بوده، با او به سوئیس رفته و از اسرار و مسائل امنیتی زیادی در مورد نظام اطلاع دارد. بعد از انقلاب دستگیر می­‌شود و اعترافات او در قالب کتابی به این نام در دو جلد به چاپ می­‌رسد. این کتاب بیانگر اوضاع قبل از انقلاب است.

هم اکنون می­‌خواهیم بسنجیم آیا این شرایطی در آن هستیم مطلوب ما هست یا خیر؟

عقیده بنده این است که با توجه آنچه می­خواستیم و علی‌رغم دستاوردهایمان، دوست داشتیم بسیار بیشتر از این میزان پیشرفت می­‌کردیم. حال باید دید مشکلات و موانع ما برای پیشرفت کشور چه بوده است؟

  • یکی از مسائلی که همیشه مردم مطرح می­‌کنند: ایران کشور بسیار ثروتمندی است. با وجود این ثروت­ ها که تنها به نفت و گاز نیز محدود نمی­‌شود پس چرا ما به آنچه می­ خواستیم برای مردممان فراهم کنیم نرسیده­‌ایم؟
  • گاهی کشورمان را با کشورهای نفت خیز عربی مقایسه می­‌کنیم و تفاوت­هایی را می‌بینیم. به عنوان مثال مطرح می­­‌شود که چرا آن کشورها به مردمشان اینقدر یارانه می­‌دهند گاها به اندازه حقوق ما ولی ما .....

اگر بخواهیم مقایسه کنیم باید از وضعیت آن­‌ها آگاه باشیم. درآمد نفتی ما همواره متفاوت بوده، حتی سهمیه اپک و یا میزان صادرات نیز به همین صورت است.

بحث دیگری که قابلیت مطرح شدن دارد، بحث بودجه است. در تعیین بودجه هرساله دولت، باید تخمین زده شود که درآمد دولت چقدر است تا بر اساس آن بتوان بودجه را تقسیم‌بندی کرد. اما این تخمین درآمد نوعی پیش‌بینی است که امکان دارد تحقق یابد یا خیر.

بخاطر بالا بودن رقم درآمد حاصل از نفت و گاز، برای قابل درک بودن ارزش آن می­‌توان اینگونه محاسبه کرد که به ازای هر ایرانی ماهیانه چقدر نفت تولید شده و یا صادر کرده­‌ایم.

به عنوان مثال ذکر می‌کنم: زمانی که دولت بودجه بندی سال 97 را را می­نوشت گمان می­کرد که برجام برقرار خواهد شد و تمام تحریم‌ها برداشته می­‌شود، بنابراین بودجه را بر اساس لغو تحریم­‌ها بست. اما دیدیم که اینگونه نشد. برای درآمد سالانه نفت، گاز و میعانات گازی رقمی حدود 100هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که اگر این مقدار بر جمعیت کشور و 12 ماه سال تقسیم می­‌شد سهم هر ایرانی در هر ماه 100 هزار تومان می­‌بود. در حالی که به هیچ عنوان تصور مردم این‌گونه نیست. این مبلغ در تصور مردم ما بسیار بالاتر است. علاوه بر این موضوع آن­‌ها می­‌گویند درآمد کشور ما فقط همین نفت و گاز نیست. ما کشوری غنی داریم که منابع و معادن زیادی دارد علاوه بر این­‌ها دولت درآمد های دیگری هم دارد.......

حال باز مطرح می­‌شود که چرا کشورهای عربی همسایه که از نعمت نفت و گاز برخوردارند درآمدی بسیار بالاتر از ما دارند؟ با بررسی میزان صادرات نفت و جمعیت تبعه در این کشورها متوجه می­‌شوم که یک سال فروش نفت کشورهایی مانند کویت، قطر و... به ازای هر تبعه­‌اش برابر 50 تا 60 سال صادرات نفت به ازای هر تبعه ایرانی در شرایط قبل از تحریم بوده است.

با همه این توصیفات و تحریم ها ما پیشرفت­‌های قابل توجهی داشته ایم: به عنوان مثال ما در زمان جنگ برای تامین سیم خاردار مشکل داشتیم اما می­بینیم که هم اکنون دشمن به دنبال جلوگیری از تولید سلاح های پیشرفته در کشور است. یک زمانی دشمن به دنبال تجزیه ایران بود اما الآن نگران نفوذ ایران تا مدیترانه است و........

ما پیشرفت‌های زیادی داشته ایم، اما می­توانستیم بسیار بهتر از این باشیم. به همین خاطر چند نکته در مورد موانع پیشرفت را می­‌گوییم.

* مردم ایران پس از کویت، امارات و... جزو تنبل­‌ترین مردم دنیا به شمار می­‌آیند.

* ساعت مفید کار در ایران 22 دقیقه است در حالی که در کشورهایی مانند چین و ژاپن این رقم حدود 8 ساعت حتی در کره جنوبی این رقم به حدود 9 ساعت می‌رسد. یعنی یک کارمند در کره جنوبی به اندازه 26 کارمند در ایران کار می­‌کند.

* این کشورها مردمی بسیار قانع دارند.

* آن­‌ها بر مصرف کالاهای داخلی خود بسیار متعصب هستند. در حالی ما به عکس دچار خود تحریمی در کشورمان شده ایم. ما بازاری 83 میلیون نفری داریم که آن را به خرید کالاهای خارجی اختصاص داده­‌ایم. که بنده معتقد هستم با مصرف کالای ایرانی می­‌توان 80 درصد مشکل اشتغال را حل نمود.

برخی از  مردم ما معتقد هستند که اگر با آمریکا به توافق برسیم همه مشکلات حل خواهد شد. اما میبینیم که کشورهایی مانند پاکستان و مصر با آمریکا رابطه دارند، به امریکا پایگاه نظامی دادند. حتی مصر با اسرائیل هم رابطه دارد. اما در مصر بالای یک میلیون نفر در پایتخت آن کشور در قبرستان زندگی می­‌کنند. اکثر مردم این کشورها زیر خط فقر زندگی می­‌کنند. کشور های دیگری مانند کره جنوبی و ژاپن نیز دلیل پیشرفتشان رابطه با امریکا نیست بلکه مواردی همانند آن چیزی است که در بالا ذکر شد.

در آخر جواب این مورد که گفته می­‌شود کالای ایرانی قیمت بالا و کیفیت پایینی دارد را می­دهم. میگویم باید با تحصیلاتی که جوانان ما انجام می دهند بتوانند کیفیت محصولات را بالا ببرند.

 

  

 

کلمات کلیدی
مدیر سیستم
تهیه کننده:

مدیر سیستم

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *