دوشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٩
صفحه اصلي > اخبار 
اوقات شرعی
دریافت کتابهای پرسشاخبار > حجت الاسلام مهدی جمالی:هر قدر در پژوهش های علوم انسانی در کشور سرمایه گذاری کنیم جا دارد.
 


شماره خبر :٥٦٢١٧٤ 

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ٣٠ آذر ١٣٩٨    ا   ١٣:٤٠
 
به مناسبت هفته پژوهش
حجت الاسلام مهدی جمالی:هر قدر در پژوهش های علوم انسانی در کشور سرمایه گذاری کنیم جا دارد.
مراسم هفته پژوهش با حضور اساتید و اعضای هیات علمی و همچنین کارمندان با سخنرانی مسئول نهاد رهبری دانشگاه برگزار شد.

مراسم هفته پژوهش در دانشگاه  با حضور اساتید و اعضای هیات علمی و همچنین کارمندان برگزار شد.

به گزارش دفتر نهاد رهبری دانشگاه پیام نور استان بوشهر، در این مراسم دکتر مهدی جمالی مسئول نهاد دانشگاه ضمن تشریح ابعاد علم و دانش گفت:اندیشمندان تقسیمات مختلفی را از علوم ارائه داده اند.اولین کسی که علوم را تقسیم کرد ارسطو فیلسوف یونانی بود.او علوم را به سه دسته تقسیم کرد:اول علوم نظری مانند فلسفه و ریاضیات دوم علوم عملی مانند اخلاق و سیاست سوم علوم تولیدی و صنعتی.نکته مهمی که در این تقسیم ارسطو وجود دارد و معمولا مورد توجه قرار نمیگیرد این است که این سه دسته در طول هم قرار دارند نه در عرض هم. یعنی علوم نظری علوم عملی را تغذیه می کنند و علوم عملی علوم تولیدی را.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه پیام نور گفت: رفتارهای ما منوط به نوع جهان بینی ماست و اینکه چه چیزی ساخته شود و چگونه ساخته شود و چطور به دست مردم رسانده شود بستگی به علوم عملی و رفتاری دارد. وبر کتاب معروفی دارد به نام ((اخلاق پروستان و روح پروتستان دارد)) در آنجا می گوید که سرمایه داری و رشد غرب به خاطر اخلاق پروتستانی است. اخلاقی که دنیا و کسب ثروت و خدمت به مردم را نیز در کار آخرت اهمیت میدهد.

حجت الاسلام مهدی جمالی مسئول نهاد رهبری دانشگاه گفت:علوم انسانی در غرب چهار مرحله را طی کرده است:1-در مرحله اول با اکتشافات گالیله و رشد علوم طبیعی، عده ای گفتند علوم انسانی چیزی جز توهمات و خیالات نیست، علم منحصر در علوم طبیعی است.2-درمرحله دوم آگوست کنت موسس مکتب پوزیتویسم گفت که علوم انسانی هم وجود دارند ولی هم در موضوع و هم در روش همانند علوم طبیعی است.در واقع او می گفت علوم انسانی برای پیشرفت باید جا پای علوم طبیعی بگذارد.او که موسس جامعه شناسی هم هست این علم را فیزیک اجتماعی نام نهاد.3- در مرحله سوم دیلتای معتقد بود که علوم انسانی هم در روش و هم در موضوع مستقل از علوم طبیعی است. او م گفت: موضوع علم انسانی انسان است که موجود با شعور و قصدمند است در حالیکه موضوع علوم طبیعی شعور و قصد ندارد، در نتیجه روش های مطالعه این دو نیز متفاوت است.4-در مرحله چهارم گفته شد  که علوم طبیعی ابزاری هستند در دستان علوم انسانی.اهداف استعماری آمریکا باعث می شود که بمب اتمی بسازد و .....

وی گفت:در واقع علوم انسانی از نفی کامل به جایی رسید که بالاتر از علوم طبیعی قرار گرفت.علوم انسانی جنبه نرم افزاری دارند در حالیکه علوم طبیعی جنبه سخت افزاری دارند. علوم انسانی با انسان و کنش و فکر و اندیشه او سرکار دارند، لذا بر علوم طبیعی مقدم اند. ما هر قدر در پژوهش های علوم انسانی  در کشور سرمایه گذاری کنیم جا دارد و اگر سیاست یک کشور درست نباشد ضرری که به مردم وارد می شود قابل جبران نیست.

وی خاطر نشان کرد: تقسیمات متعارفی که برای علوم وجود دارد معمولا اشکال دارند. مثلا در دبیرستان گفته میشود علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضیات. در حالیکه تجربه روش است ولی انسان در علوم انسانی موضوع است. علوم انسانی هم میتوانند روش تجربی داشته باشند اما مهمترین مطلب این است که فلسفه را جزو علوم انسانی می پندارند در حالیکه فلسفه خارج از تمام دسته بندی هاست.فلسفه زیر بنای تمام علوم است. تاثیر فلسفه بر علوم از جهات مختلف است. یکی اینکه فلسفه متکفل اثبات موضوعات علوم است. هیچ علمی موضوع خود را اثبات نمی کند. وجود روان و چگونگی آن در روان شناسی، وجود جامعه و نحوه وجود ان در جامعه شناسی و ..... همه اینها در فلسفه اثبات می شود.

وی همچنین گفت: تاثیر دیگر فلسفه این است که مبدا و منتهای همه علوم را فلسفه تعیین می کند مثلا اینکه هدف نهایی چیست؟ و اهداف علوم متوسط می بایست در راستای کدام هدف نهایی قرار بگیرند را فلسفه تعیین می کند.هدف روانشناسی بهبود حالت روانی است، هدف اقتصاد کسب ثروت است، هدف مدیریت اداره امور به بهترین وجه است.فلسفه بیان می کند که هدف نهایی انسان قرب الهی است و کسب ثروت و رفاه تا جایی ارزش دارد که انسان را به قرب الهی برساند. فلسفه می گوید مدیریت کشور باید به گونه ای باشد که جامعه را به سمت خدا ببرد. فلسفه می گوید بعضی از راهکارهای درمان اختلالات  شخصیتی در صورتی که مخالف دستورات الهی باشد نباید تجویز شود زیرا انسان را از انسانیت دور می کند و او را به هدف نهایی خود نمی رساند.خلاصه آنکه در بین علوم علوم انسانی بر همه علوم مقدم اند و فلسفه نیز مبنای تمام علوم است.

 

گزارش تصویری این مراسم:

 

خروج
خبرها