پنج شنبه ٢٧ دی ١٣٩٧
صفحه اصلي > اخبار 
اوقات شرعی
دریافت کتابهای پرسشاخبار > برگزاری کارگاه بمناسبت هفته سلامت
 


شماره خبر :٥٤٣٨٣٢ 

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ٢٥ مهر ١٣٩٧    ا   ٠٩:٣٠
 
برگزاری کارگاه بمناسبت هفته سلامت
بمناسبت هفته سلامت کارگاهی با عنوان معنویت و سلامت روان جوانان ونوجوانان در دانشگاه پیام نور مرکز بوشهر برگزار گردید.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور استان بوشهر اظهار داشت: تغییرات سریع جامعه و دگرگونی در سبک های زندگی و تحول فضاهای اجتماعی از مسائل مهم زندگی امروز است که تأثیراتی بر سلامت روان نوجوان و جوان دارد.

وی بیان داشت : خانواده هایی که فاقد مهارت های مفید زندگی هستند با عدم تأمین الگوی مناسب برای فرزندان مشکلاتی را برای آنها در آینده فراهم می کنند.جوان و نوجوانی که در محیط خانواده مورد توجه و تأکید قرار بگیرد و از مهر و محبت صادقانه والدین برخوردار گردد، احساس عزت نفس می کند و نسبت به خود نگرشی توام با احترام پیدا می کند و همین احساس باعث می شود که در برقراری ارتباط با دیگران مطمئن تر عمل کند. از طریف دیگر، رفتار و گفتار والدین می بایست الگویی برای فرزندان باشدفرزندان از والدین خود تقلید می پذیرند و همانند سازی می کنند ، بی قراری و آشفتگی پایدار پدر و مادر بر سلامت عاطفی و رشد مهارتهای شناختی نوجوانان تأثیر منفی دارد، بنابراین در ابتدا نیاز به سلامت روانی والدین است که در صورت دارا بودن می توانند در جهت ایجاد سلامت روانی فرزندان خود تلاش کنند .

حجت السلام داستار افزود: آخرین رویکردهای علمی جهان بیانگر این است که سلامت  فردی در گرو سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است. انسان مجموعه‌ای از جسم و روان و ایمان است. تاکید ما بر این است که در حال حاضر باید جوانان را در بعد سلامت معنوی دریابیم. مغز انسان جایگاه معنویت است. اگر افرادی با یک رفتار خوب، دارای موقعیت اجتماعی و شغل خوبی هستند، قطعا دارای سلامت روان و جسمی هستند. این تئوری درباره سلامت معنوی نیز صدق می‌­کند. تفکر انسان درباره دین به سلامت مغز و روابط اجتماعی سالم مانند محیط خانوادگی مربوط است. نباید اجازه دهیم تنش­‌های اجتماعی، اقتصادی ما را از معنویت دور کند.

وی در پایان گفت: حمایت اجتماعی نوعی تکیه‌­گاه برای فرد است و نقش بسیار مهمی را در سلامت روان فرد دارد. اگر فرد از یکی از این حمایت‌ها محروم شود، دچار اختلالات روانی می‌شود. در این حالت میزان ریسک افسردگی، اظطراب، خودکشی و...  افزایش می‌یابد. در بعضی مواقع حتی ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی _ عروقی با محرومیت از این حمایت‌های اجتماعی در افراد زیاد می‌شود. همچنین کاهش حمایت‌های اجتماعی علاوه بر پیدایش اختلالات روانی، موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود و بر سلامت ارگان‌های دیگر بدن تاثیر می‌گذارد.

 

خروج
چندرسانه‌ای
خبرها